ART COACHING

Amikor a racionális gondolkodás már nem segít

Inspiráció és impulzusok - új ötletekhez. Az életkedvhez.

Egy coaching folyamat is lehet műalkotás – és lehet a művészet maga. Ez csupán a kreatív eszközök felszabadító erejébe, a játék és a kísérletezés spontaneitásába vetett hit kérdése.

A művészi coaching nem hétköznapi módon segíti elő az önismeret fejlődését és friss, eredeti perspektívákat nyit a résztvevők előtt; új utakat tár fel az önkifejezés és a kommunikáció terén, de arra is lehetőséget ad, hogy biztonságos terében kiszakadjunk a realitás béklyóiból.

Mit adhatnak tehát az olyan kreatív eszközök mint a képzőművészet különféle formái, a szövegalkotás, a drámajáték, a zene és az éneklés?

Felismeréseket, váratlan ötleteket, új narratívákat, reményt adó víziókat, önbizalmat, a problémák könnyed átkeretezésének képességét.

Ha kételkedsz az alkotás és a kreatív önkifejezés erejében, tapasztald meg a saját bőrödön, milyen érzés belekerülni a művészetek áramlatába!

Az általam vezetett művészi coaching-foglalkozásokon előszeretettel alkalmazom a hangadásban és az éneklésben, valamint a zenében rejlő kreatív erőket, mellyel új irányokat szeretnék vinni a „klasszikus” art és life coaching módszereibe – amelyekkel természetesen szintén dolgozom. Ezek a speciális coaching foglalkozások a FENOMÉN fantázianevet kapták, utalva arra, hogy mindannyiunk egy olyan egyedi jelenség, akiben kivételes tehetség, csupán fel kell ismernünk, mi az.

Természetesen zenei előképzettség nem szükséges a coachingban való részvételhez, bárki számára befogadhatóak és megvalósíthatóak a feladatok, amelyek a csoport vagy a személy aktuális problémakörét segítenek kibontani és reflektáltatni.

„A világnak szüksége van arra a különleges ajándékra, ami csak benned van meg.”

A kreatív gondolkodás talán a legfontosabb belső erőforrásunk, amellyel képesek lehetünk bármire, hiszen általa nemcsak új ötletek, megoldások születhetnek meg bennünk, de minden, az irányításunkon kívül eső helyzetet képesek lehetünk saját előnyünkre fordítani, más szóval: átkeretezni. A művészi coaching elsődleges célja a kreativitás szabad áramlásának elősegítése és a kreatív tevékenységekből származó motiváció felélesztése – az élet bármely területén is legyen rá szükségünk.

A kreativitás azonban – sokféle okból kifolyólag – nem mindig tud kibontakozni bennünk, így szükségünk lehet katalizátorokra, amelyek kinyitják számunkra a kreativitás forrását – ami akár hisszük, akár nem, mindenkiben ott csörgedezik. A művészi eszközöket alkalmazó art coaching nem hétköznapi módon segíti elő saját kreativitásunk újrafelfedezését, ezáltal önismeretünk fejlődését, mindezt művészi tevékenységek, az alkotás elmélyült élménye által.

A Fenomén nevű zenés kreativitás-workshopok – ahogy az elnevezéséből is kiderül – a művészetek közül a zenét, azon belül az éneklést helyezi előtérbe, hiszen a beszédtől eltérő, saját hangon való önkifejezés, illetve kommunikáció sokat elárul érzéseinkről, aktuális állapotunkról és személyiségünkről – talán olyan dolgokat is, amiket mi magunk sem ismertünk vagy tudatosítottunk korábban.

„A kreatív élmények összehoznak bennünket…”

Az önismereti art coaching foglalkozásokon kérdésekkel irányított közös témafeldolgozás, beszélgetés és kreatív feladatok révén juthatunk el újabb perspektívák közös felfedezéséhez egy adott jelenség, probléma vagy kérdéskör kapcsán, melyet a csoportban megjelenő egyéni gondolatok, valamint a kialakuló csoportszellem segít megfogalmazni mind egyénileg, mind közösen. A coaching keretein belül mozogva – direkt terápiás szemléletet és módszereket nem alkalmazva – az önismeret mélyítését és alternatívák inspiráltabb keresését célozza meg a program.

„A művészet minden formája azt tanítja, milyen lehet az élet és hogyan reagáljunk rá. Belső világokat tár fel, amelyek a szigorú társadalmi hálózatokban és hierarchiákban általában elzárva maradnak tőlünk. Lehetőségeket fedezhetünk fel ott, ahol korábban zárt ajtókkal találkozunk.”

Minden művészi megnyilvánulásnak jól ismertek stresszoldó, elmélyülést és kreatív gondolkodást segítő hatásai. A zene, illetve az éneklés az egyik legmélyebb, legelemibb módja az önkifejezésnek, üzeneteink árnyalásának. A hanggal való kísérletezés, amellett, hogy vicces vagy akár megható pillanatokat hozhat számunkra, sokat segíthet a saját kommunikációnk és kiállásunk fejlesztésében is. A Fenomén workshopokon a „minden hang jó hang és elfogadható” zenepedagógiai célzatú gondolathoz kapcsolódva a részvételhez nem szükséges zenei előképzettség vagy énektudás. Sőt, ezeknek hiánya talán még előnyt is jelenthet, hiszen a foglalkozás fontos szempontja, hogy a résztvevőket valamelyest kimozdítsa a megszokottból, és visszaterelje gondolataikat a gyermekekéhez hasonló fantáziadús, kreatív tudatállapotba, ahol a játékban leképezhető a valóság és értelmet nyer minden „mi lenne, ha...” feltevés.

A foglalkozások „határtalanságát” erősítendő, a zene mellett a drámajáték, a rajzolás vagy a festés, a kreatív írás és a történetmesélés is megjelenhet mint eszköz. Rácsodálkozás a világra – ha valamiért úgy érzed, ez kiveszett belőled, saját alkotói folyamatod által ismét közelebb kerülhetsz ehhez a derűs, kíváncsi és ihletett létállapothoz. Mert „a világnak szüksége van arra a különleges ajándékra, ami csak benned van meg.”

Ez a fajta csoportos coaching mindenkinek, de legfőképp azoknak ajánlott, akiknek valamiért nincs (vagy alig van) hozzáférése a művészetekhez és az alkotó tevékenységek valamely formájához, azonban érzik azok vonzását vagy hiányát.

FENOMÉN

zenés kreativitás-workshopok

csoportos önismereti art coaching felnőtteknek

art coaching egyéneknek

Kerülj közelebb önmagadhoz a saját kreativitásod és alkotásod által, hogy más szemmel nézz a problémáidra és a megoldási lehetőségekre.

art coaching csoportoknak

Légy részese egy inspiráló közös alkotásnak és közös beszélgetésnek, hogy más megvilágításba kerüljenek a problémáid.

Érdekel valamelyik coaching program?

További információk és időpontfoglalás:

vv.veronikavarga@gmail.com