éneklés- és zeneélmény

Az éneklés és a zene művészete által számtalan lehetőségünk van arra, hogy kibontakoztassuk énünket, hogy kifejezzük egyéni érzéseinket, reflektáljunk a minket körülvevő világra vagy egyszerűen belemerüljünk saját vagy más kultúrák legmélyebb lényegébe, sőt, még kultúraközi időutazásokra is elrepülhetünk vele. Zenészként és énekesként hálás vagyok, hogy mindebben részem lehet, és fontosnak érzem, hogy különféle témájú workshopjaimon minél több tudással és élménnyel gazdagítsak másokat is.

Az éneklés és a zene pozitív hatása az élet minden területére kihathat, hiszen tudományosan is bizonyított, hogy javítja közérzetünket, hiszen hatására felszabadulnak a boldogságért felelős hormonok. Az éneklés egyéni vagy közösségi gyakorlása felfedheti rejtett erőforrásainkat és felébresztheti szunnyadó kreativitásunkat, hozzásegít az önismeret mélyítéséhez saját hangunk megismerése és használata által. Megtanít befelé és kifelé egyaránt figyelni, egyúttal meghallani saját és mások hangba burkolt, rejtett üzeneteit.

Énekben olyan élményeket és érzéseket is képesek vagyunk kifejezni, amelyeket szavakkal nehéz, vagy egyáltalán nem is lehet megfogalmazni. A dalokba beleszőhetjük saját történetünket vagy felidézhetjük a múltat és azt a kollektív, emberi tudatot, amelyben az érzelmek egyetemes érvényűek.

kultúrák közi utazás a hagyományos zene szárnyán

A magyar és más népek hagyományos dalainak éneklése által már sokkal több helyre elutaztam, mint azt valaha gondoltam volna. Elsősorban a sokféle forrásból táplálkozó, így rendkívül diverz magyar népzene megtanított arra, hogy keressem és szeressem a különbözőségeket és a hasonlóságokat. Ezt a nyitottságot és a tanulásra, új ismeretek befogadására való igényt szeretném átadni a workshopjaimon, amelyek között magyar népdalokra épülő éppúgy lehet, mint balkáni vagy görög dalokat fókuszba helyező. Az éneklés sokféle módjának megismerése segít abban, hogy saját, autentikus hangunk árnyalataira rátaláljunk, hogy személyiségünk és tudatunk gazdagodjon, fejlődjön.

Magyar népdalokkal dolgozom A Te Dalod Kreatív népdalműhely keretében, amelyről lejjebb görgetve találhatsz információkat. Ugyanennek a foglalkozásnak az ernyője alatt görög népdalokat is tanítok, ezeket az eseményeket A Te Dalod Alla Greca néven ismerheted meg részletesen szintén a Kreatív Népdalműhelyek menüpontban.

Görög zenei workshopokat zenekari formában is szervezünk, ahol ismeretterjesztő koncert keretében invitáljuk közös éneklésre a résztvevőket. Ezzel a programmal önállóan vagy egész estét koncertesemények kapcsán is találkozhatsz. A tematika itt is rendkívül változatos, így akár speciális műfajokat, híres előadókat, vagy fontos zenei szimbólumokat is központba állíthat.

„A TE DALOD” WORKSHOPOK

Alla Greca

Az Alla Greca workshopokon különböző stílusú görög tradicionális és népzenei ihletésű populáris dalokat sajátíthatsz el, melyek fontos részét képezik a modern görög zenekultúrának és identitásnak.

„A valamilyen különleges tematikát követő görög énekes workshopjaimra jellemző, hogy a már ismert, akár sztereotípiákat építő görög zenét egy egészen más színben, annak valós, élő gazdagságában és sokoldalúságában reprezentálja az érdeklődőknek.”

A foglalkozás során a repertoárra tűzött dalokat görög nyelven, hallás után sajátíthatják el a résztvevők. Ehhez nyelvtudás nem szükséges, hiszen részletes kiejtés- és jelentésbeli magyarázat jár minden dalhoz. (A workshopok különösen ajánljottak a görög nyelvet épp tanulóknak vagy a nyelvvel ismerkedni vágyóknak.) Nagy hangsúly kerül emellett a különféle, alapvető énekes, illetve zenei stílusjegyek megfigyelésére és imitálására, melyhez kiváló hangfelvételek nyújtanak segítséget. A program fontos részét képezi a dalokhoz fűződő legfontosabb zenei és történeti háttér-információk átadása is.

A workshop további különlegessége, hogy kreatív eszközöket is alkalmaz az egyéni zenei invenciók, illetve az ösztönös zenei aktivitás elősegítése érdekében: a program része lehet a játékos zenei és ritmikai rögtönzés, amihez kiindulási alapot adhatnak a megtanult dallamok. Az improvizáció azért kap szerepet a workshopon, mert általa egy sokkal közelebbi zenei kapcsolatot tud kialakítani az éneklő nemcsak saját és társai hangjával, de magával az elsajátított zenei anyaggal is.

A közös éneklés, a személyes gondolatok és érintettség megosztásának élménye sem maradhat el ezeken az alkalmakon, ami inspiráló egységgé kovácsolja a résztvevőket. A program révén tehát nemcsak értékes, új tudásra tehet szert bárki, de egy jóleső közösségi élménybe is belecsöppenhet.

A daltanítás esetenként hangszerkíséret mellett zajlik, hogy még élményszerűbb, zeneileg még színesebb lehessen az esemény. Ez esetben a workshop általában kiegészül rövid koncerttel is, melyben nagytudású, a görög zenét átfogóan ismerő zenészek közreműködnek.

AKTUÁLIS WORKSHOP

Görög dalworkshop a szabadban

június 22. Margitsziget

Ha érdekel az éneklés és a hagyományos dalok világa, vonzanak az idegen kultúrák vagy épp a görög nyelvvel ismerkednél, vegyél részt ezen a nem mindennapi programon, ami egybeolvasztja a tudáscserét, a szórakozást és a csoportélményt!

Szeretnék egyalkalmas workshop formájában betekintést nyújtani a tradicionális görög dalok világába repertoár és speciális énekstílus, valamint esztétika tekintetében. Kezdőket és gyakorlott énekeseket egyaránt várok a gyakorlati fókuszú workshopra – de azokat is, akik nem tekintik magukat énekesnek, viszont bármilyen oldalról érdeklődnek a téma iránt.

Az alkalom tematikája: a természetről, a természet szépségéről, erejéről szóló dalok, amelyek az emberi életúttal, alapvető érzelmekkel kapcsolódnak.

A TE DALOD

kreatív népdalműhely

mindenkinek szól, aki nyitott a népzene világára és érdeklődik az egyik legszemélyesebb önkifejezési mód, az éneklés iránt; aki visszatérne a hagyományos dalokon keresztül családi és kulturális gyökereihez; aki egy személyes és kreatív művészi nyelvet keres érzelmei megfogalmazásához – vagy egyszerűen csak önfeledten énekelne önmaga és közvetlen környezete örömére.

„Minden hang jó hang”

Az elsősorban magyar nyelvű népdalokra épülő, felnőtteknek szóló énekes foglalkozás többféle kreatív tevékenységet magába foglalva kíván bárki számára elérhető, lelkileg-szellemileg feltöltő, érdeklődési kört és ismereteket gyarapító élményt nyújtani: a fesztelen éneklés megtapasztalására kreatív zenei szemléletben, egyszerű drámajátékokkal és improvizációs játékokkal, esetenként más művészeti ágak beemelésével bátorít minden résztvevőt, kidomborítva olyan önismereti témákat is, amelyek az éneklés kapcsán természetes módon kialakulhatnak bennünk. A részvétel előzetes zenei tudást, előadói készséget, technikai vagy elméleti tudást nem igényel, és nem is veszi célba a professzionális vagy az előadóművészi szint elérését, mindazonáltal alkalomról alkalomra fejlesztheti a résztvevők művészi adottságait, zenei készségeit

A workshop alapvető célja – amellett, hogy a népdalok megszólaltatásához és az énekhang egészséges képzéséhez egyszerű támpontokat kapnak a résztvevők – az, hogy

mindenki a saját személyiségét „felhasználva” formálja meg a dallamokat, és egyéni képességeinek határain belül tudja kibontakoztatni a benne rejlő lehetőségeket.


Helyet biztosítanál a programnak?

Egyeztessük ötleteinket: vv.veronikavarga@gmail.com

Szeretnél egyénileg, a saját tempódban, képességeidnek és érdeklődésednek megfelelően tanulni?

Ha megismerkednél különféle magyar vagy balkáni, illetve görög tradicionális gyökerű dalokkal, valamint azok előadásmódjának sajátosságaival, illetve szeretnéd a hangodat formába hozni, gyere, énekeljünk együtt egyéni óra keretében!

Időpont- és helyszínegyeztetés emailben: vv.veronikavarga@gmail.com